Září 2018

Proč vlastně píšu tenhle blog a co jsem vůbec zač

26. září 2018 v 17:13 | Bobeš aka Velký světec rovný nebi
Detailingu se věnuji prakticky od školky. Byl jsem ještě malej kluk, když mě do detailingu (tenkrát to ještě ve skutečnosti nemělo žádnej název) zasvětil můj děda, kterej si vždycky udržoval auto čistý a naleštěný, a kdy jsme na auto patlali nějakou zahraniční leštěnku, která už se dneska snad ani nevyrábí a drobné škrábance jsme rozlešťovali pastou, kterou bych se dneska bál použít i na čištění vany. Pak mě můj strejda zasvětil do práce s tou nenáviděnou a kvůli silikonu opovrhovanou pastou Tempo, ale tady v tu dobu prostě nic lepšího nebylo, a za ty peníze člověk dostal všestrannýho dříče a pomocníka, silikon-nesilikon, takže já na Tempu začínal, a i když na něj ostatní nadávají (a přitom mnohdy nevědomky používají jiný chemický a silikonový leštěnky/vosky, resp. tmely), já ne Tempo rozhodně nadávat nebudu, i když je tam ten silikon, kterej já taky moc nemám rád.

Každopádně tohle všechno se odehrávalo v době, kdy člověk, kterej se staral o auto snažil se odlišit tím, že ho měl čistý a nabjeskaný, působil hlavně jako podivín a mnohdy byl terčem i určitých škodolibých a nebo i závistivých úsměvů a posměšků.


zdroj obrázku: autogespot.com

Ostatně, kdyby Tempo bylo drahý jako některý zahraniční předražený produkty, tak se vsadím, že nikdo ani necekne. Ostatně to je vidět na případu vosku nebo přesněji tmelu od firmy 3M - Paste Wax. Je dost drahej, ale je to zahraniční výrobek, navíc ještě značkovej, takže nikdo ani necekne, že je v něm silikon.

A tohle je přesně ten důvod, proč jsem začal psát tenhle blog - dneska je Internet plnej odborníků na všechno, jejichž rady buď v praxi nefungujou (prostě radí jen na základě toho, že si myslí, že by to v praxi tak bylo lepší) anebo sice fungujou, ale všechno ty rady jen finančně, energeticky a časově komplikujou, takže jsou pak taky k ničemu. Dneska se zkrátka odborník rodí tak, že vezme nějakej léty prověřenej proces a jediný co udělá, že ho zkomplikuje + tak jako vědecky a odborně vokecá. Jenomže život je krátkej a já nemám čas ani peníze, natož pak energii na to, abych si sám sobě všechno komplikoval. A navíc věřím tomu rčení, který říká, že:

"Genialita spočívá v jednoduchosti."

No a právě co se týče detailingu, tak tam se taky poslední dobou roztrhl pytel se všemožnými "odborníky" (a mnohdy i obchodníky) na mytí a voskování aut. Jinými slovy, na Internetu se ohledně detailingu šíří docela dost dezinformací, řada lidí ze sebe dělá detailery-odborníky prostě jen tím, že vezmou nějakej proces, co se týče péče o auto, jenom ho zkomplikujou (finančně prodraží a časově prodlouží) a udělaj ho tak jako vědeckej a hned jsou z nich odborníci a jejich bludy se šíří Internetem jako migranti Středozemním mořem. Dneska totiž stačí mít vosk a utěrku nebo i jen kýbl a mycí houbu, a už se kde kdo považuje za odborníka a kazatele detailingu.

A nebo se jedná o detailery, kteří se detailingem živí a mají ještě k tomu nějakej detailing shop, a tak ať už vědomě nebo nevědomě šíří marketingový pohádky o produktech, který při svojí práci používají a ve svým e-shopu prodávají - prostě byznys.

No a mě tenhle přístup vadí - z detailingu, jakožto zábavy a relaxace pár nadšenců se zase a jen stal byznys, kterej nám prostřednictvím reklamy a detalingových pěšáků (majitelů detailingových e-shopů nebo i lidí, kteří jednou navoskovali auto a rázem jsou z nich odborníci, který tak automaticky získali oprávnění rozdávat rady) se snaží namluvit a přesvědčit nás, že lecco děláme špatně, a že musíme na všechno používat tu a tu drahou proprietu.

Detailing není o předražených produktech a vědeckých postupech - detailing je relax, zábava a koníček pro opravdové automobilové nadšence. Je to stejný jako např…kuchaři. Špatnej kuchař má "luxusní sadu" dvaceti nekvalitních a předražených nožů od Horsta Fuchse nebo jak se ten říšskej slizák jmenuje, a pak tu máme profíka, kterej si v kuchyni vystačí se třemi až pěti noži - víc nepotřebuje, protože šikovnýmu kuchaři to prostě stačí a naopak více náčiní by mu vše jen komplikovalo.

Jinými slovy i detailing je o talentu a svým způsobem je to tak trochu i umění. A kde chybí talent, tam prostě drahé výrobky a nebo i hodně náčiní zkrátka nepomůže. I v detailingu zkrátka platí, že méně znamená mnohdy více.

Já jsem sice taky detailer, detailingu se věnuju od malička, hodně intenzivně posledních deset let, ale neprodávám žádný produkty, nenabízím ani svoje služby - jen mám na starosti takovou menší soukromou sbírku, takže se tady budeme bavit o detailingu trochu jinak. Prostě tak nějak v klidu, pohodě a hlavně neobchodně! Budeme se zaměřovat na detailing (a sem tam si popovídáme i o něčem jinym), kdy se o svoje auto stará člověk prostě sám, a kdy se o něj stará s láskou a proto, že ho to baví a ne proto, aby lovil lajky a nebo byl jen středem pozornosti. Detailing je totiž upřímná a celoživotní láska - ne obchod a ne prostředek, jak na sebe strhávat pozornost.

Bobeš aka Velký světec rovný nebi